Tel: +355 69 20 91 484 | mail: info(a)nej.al | bibla.al | vush.al

Reinaldo Pipiria – KUSH po vjen? Jezusi dhe Mrekullite

Reinaldo Pipiria – KUSH po vjen? Jezusi dhe Mrekullite

KUSH po vjen: Jezusi dhe Mrekullite – Reinaldo PipiriaPer mua ka shume gëzim gjate këtij muaji dhe kjo per shkak te ditëlindjeve qe me duhet te festoj dhe uroj rradhe njëra pas tjetrës ?. Kete muaj kishte ditëlindjen Rea, disa familjare te tjerë e kane po kete muaj, Saimiri ka lindur ne dhjetor gjithashtu (edhe pse nuk me ka ftuar kohet e fundit ?), por përmbi te gjitha, jemi ne Krishtlindje. Po pse Krishtlindje, pse nje feste kaq e rëndësishme per mua, per ne?Te kuptoni gëzimin tim ne fillim te dhjetorit, besoj se duhet te njihni rëndësinë e saj per NE, se kush eshte Rea per mua dhe Elisen dhe te njihni gjithashtu Rean, marrëdhënien tone dhe veçantinë e saj. I njejte eshte gëzimi yne ne kohen e pritjes qe kemi përpara per ditëlindjen e Roel-it.Kështu eshte edhe per Krishtlindjen, qe te kemi nje gëzim me te plote ate dite, qe te kuptjome sic duhet pse per mua, ne, kishën tone eshte kaq e rëndësishme te festojmë lindjen e Krishtit (ashtu si e perceptojme Krishtin, ashtu do jete marredhia jone me Te), duhet te njohim patjetër se KUSH eshte Krishti, CFARE ai ka bere, SI jetoi dhe PSE ka kete ndikim atëherë, sot edhe ne përjetësi.Dhe ashtu sic ne udhehiqemi nga Vlerat si Kishe, pas Krishti Udherrefyesi yne ne shkojme tek Autoriteti I Bibles per ne, si Misherimi I komunikimit te Perendise me Njeriun. Kurre mos qofte qe te vij para jush me shkelqimin e fjaleve te mia te, por vec nepermjet atyre qe defte Sola Scriptura. Do te na te udhëtojmë ne kohe (si tek Super Book ?) per te zbuluar bashke kuptimin e jetes sot, ne driten e mrekullive atehere.Javen e kaluar, kemi dëgjuar nga Saimiri se si Jezusi ishte Mesia-Udheheqesi qe populli i Izraelit priste por qe nuk e pranoi. Kemi udhëtuar 2’700 vite mbrapa ne kohe dhe kemi pare dhe besuar se nje nga atributet e Krishtit edhe sot eshte Sheruesi dhe CliruesiSot do te shikojmë Jezusin nëpërmjet Mrekullive qe ai beri gjate kohës kur jetoi ne toke. Cilat ishin disa prej tyre, funksioni dhe domethënia e tyre. Ne te katër Ungjijt janë te rregjistruara 35 mrekulli, nga te cilat vec 7 prej tyre i gjejmë te rregjistruara ne Ungjillin e Gjonit, nga kapitulli 2-11. Prandaj gjysma e pare e Ungjillit te Gjonit eshte quajtur edhe si Libri i Shenjeva:Transformimi I Ujit ne Vere: Gjoni 2Sherimi I Djalit te Nepunesit te Mbretit: Gjoni 4Sherimi I te Paralizuarit: Gjoni 5Shumimi i Bukeve: Gjoni 6Ecja mbi Uje: Gjoni 6Sherimi I te Lindurit I Verber: Gjoni 9Ngritja e Llazarit: Gjoni 11Po cili eshte funksioni i Shenjave? Ashtu si Sinjalistika rrugore, Mrekullite nuk ishin qellim ne vetvete apo destinacioni final. Nepermjet Mrekullive Jezusi ishte duke zbuluar pjese te Identitetit te tij, Marredhenies me Trinine dhe disa nga Atributet e tij. Madje ne 6/7 Mrekullite, nuk kemi asnjë emër dhe vec pak te dhëna per personin mbi te cilin kryhet mrekullia. Pra, ne te gjitha Mrekullite, Protagonisti eshte Jezusi dhe secila ne kontekstin e vet po na zbulon Personin e tij, Fuqine dhe Autoritetin gjithashtu. Gjithashtu nëpërmjet Mrekullive Jezusi konfirmoi dhe modeloi Mesazhin e Tij.Por le te shikojme pak me nga afer. Brenda nje jave nga Pagezimi ne Jordan, Jezusi bashke me Marian dhe Dishepujt e tij marin pjese ne nje dasem. Dasma ishte ne Kane, nje krahine afer Nazaretit, vendi ku ishte rritur Jezusi. Me shume mundesi duhet te ishte nje dasem e nje te afermi. Ne kulturen e Izraelit ne ate kohe, dasma ishte nje ngjarje shume e rendesishme per personin dhe vete shoqerine. Pjesa me e rendesishme, ashtu si tek “Lufta e Nuseve” ishte ahengu, dhe jo ceremonia. Si rralle here ahengu zgjaste 7 dite ? dhe dhendri i shkrete ? duhet te siguronte qe cdo gje do te ishte perfekte, ushqim dhe pije me bollek. Ne te kundert, lajmi merrte dhene dhe behej object i talljeve shoqerore. Presioni ishte I madh!A keni provuar te jeni pjese e Grupit te Punes ne nje dasem tjeter, pervec tuajes? Cfare presioni, pritshmeri te larta, vrap dhe djerrse dhe leku leter ?. Duket sikur ne kete pike koha ka ndaluar para 2000 vitesh…asnje ndryshim ?. Perpjekje pafund qe te jete dasma me e bukur ne bote. Angazhohet gjithe shoqeria dhe fisi, gerryhen kursimet dhe madje merret dhe lek borxh, mjafton te nderohemi para shoqnise dhe krushqeve. Gare e madhe!Por cfare ndodh, ne mes te dasmen mbaron vera!!! Ououuuu, pertej pritshmerive te larta, dhendri deshtoi te siguronte veren, nje nga elementet kryesor te dasmes. Para 1.5 viti une vet kam qen organizatori kryesor i ditelindjes se 1-re te kompleksit te zyrave qe kishim ndertuar. Feste e rendesishme, shume te ftuar, personalitete te biznesit dhe njerez me peshe ne kete fushe. Pasi isha djerresitur mbi 12 ore ne super vape duke vrapuar sa andej e ketej, diku nga gjysma e dyte e festes mesoi se mbaroi nje nga pijet kryesore qe po servirej aty. Cfare sikleti!!! Diskutime te forta ndoqen kete gje, derisa u sigurua pija perseri. Pritshmeri te larta!Tani ketu nuk kemi nje rregjistrim te ndonje diskutimi te forte, por dihet qe ne ate kohe, vera ishte dicka me teper se thjesht nje pije alkolike dhe pa gaz ?. Vera simbolizonte Gezimin e Jetes! Dhe qe kishte nje shqetesim se cfare po ndodh, kuptohet nga perfshirja e Marias (si e ftuar ne ate dasem) dhe nga adresimi te Jezusi. Me pas shikojme se Maria nxit sherbetoret qe te bejne cdo gje qe Jezusi do thoshte. Keshtu aty prane gjenden 6 ene balte (100 Litra secila), Jezusi u thote te mbushen me uje dhe pasi jane mbushur deri ne gryke u thote perseri, ti nxirret te parit te festes (kryekamarierit apo Menaxherit te Eventit ?). C’te provonin!!! Nje uje i shnderruar ne super vere, me e mira e gjithe festes. Uauu!!! Uauu, po c’lidhje ka kjo sot me ne?!Shpesh Jeta jone eshte si nje “ngjarrje” nga fillimi deri ne fund te saj. Pune, karriere, kurse, kualifikime, shkolla pa fund, njerez te rendesishem te ftuar te hyjne dhe dalin, menaxhojne pjese te saj, lene gjurme, ndertojne, shkaterrojne, sjellin dhe marin gezim. Nje aheng I madh, me pritshmeri te larta dhe shpesh here I rremujshem!!! Madje madje, shume nga ne e ftojme Jezusin por e lem ne kembe dhe ne nje cep te jetes sone, si shume nga ata te tjeret qe jane te ftuar gjithashtu. Dhe “gezimi” yne vazhdon e vazhdon, ne drejtim te qellimeve te larta dhe duke besuar se si plotesia jone nuk ka tjeter ne bote, derisa jeta jone fillon dhe bie copash pertoke. Cfare depresioni!Pasi u ktheva nga nje experience jetendryshuese ne Porten e Lindjes se Mesme, per dy vjet, fillova angazhimin professional. Me favorin e Zotit fillova nje pune te mire, duke hyre direkte ne nivelin qe bashkemoshatareve te mi u ishte dashur 2-3 vite te arrinin atje. Pas po 2 vitesh, Zoti hap nje dere tjeter, duke ngjitur dy shkalle ne karriere dhe po keshtu financiarisht Por ne fund te 2 viteve ne kete pune (2012) e gjej veten tek lokali poshte zyrave duke biseduar me Toni Kolen se mendoja se po shkelqeja, por tashme gezimi im me punen qe po beja nuk ishte gjekundi. Ndjeja qe shume cka ishte e bere nga une dhe jeta ime nuk po investohej me Krishtin. Pervec parave qe po merrja, nuk po shikoja fryte te tjera. Isha si ato qypat e baltes bosh ose ne rastin me pak te keq te tjeret kishin perdorur ujin qe une kisha per nevojat e tyre. Gjate jetes shpesh me kujtohen dy thenie: U can fake it but you won’t make it. & Fake it till you make it. E pra, menyra se si pergjigjemi ndaj kesaj gjendjeje ndikon gjithe jeten tone, deri ne perjetesi.Pikerisht kete tregon Jezusi me Mrekulline e tij te pare, qe vec Ai mund te krijoj Gezimin, Kuptimin dhe Motivimin e vertete per Jeten tone. Tek Gjoni 1:1-3 “Në fillim ishte Fjala dhe Fjala ishte pranë Perëndisë, dhe Fjala ishte Perëndi. Ai (fjala) ishte në fillim me Perëndinë. Të gjitha gjërat u bënë me anë të tij (fjala), dhe pa atë nuk u bë asnjë nga ato që u bënë.” Edhe kur ne jemi si qypa bosh, qe s’hyjme ne pune per asgje, madje te vdekur ne ritualet fetare, ashtu sic sherbenin keto qypa me ujin e tyre, per ritualin e pastrimit te duarve para nje akti te rendesishem ne jeten e perditshme te Izraelitev-hyrjen ne tempull, pikerisht ne kete situate, Jezusi mund te Krijoj, jo sajoj, Gezimin, Plotesine e Jetes sone. Vec kur ne te vemi te zbrazur, nga pritshmerite tona per jeten, dhe nga bagazhet tona kemi per te pare se ajo cfare Krishti sjell ne jeten tone eshte shume me e mire ne krahahasim se me te miren tone deri ne ate dite. Ky eshte Krishti Krijues! Krishti krijon, nuk sajon!Gjoni 1:14 “Dhe Fjala u bë mish dhe banoi ndër ne; dhe ne soditëm lavdinë e tij, si lavdia e të vetëmlindurit prej Atit, plot hir e të vërtetë.Ne mund te vendosim te besojme sot, ashtu sic ben dishepujt, mund te ngelemi goje hapur dhe vazhdojme me angazhimet tona ne jete-sic ben sherbetoret, mund te gjejme 1001 arsey per te argumentuar kete mundesi transformimi ne jeten tone-duke I dhene lavde dikujt tjeter ne jeten tone, ose mund te jemi me keq akoma, duke qene ne ajer si dhendri i kesaj dasme, terhequr nga joshjet e kesaj jete, duke mos e pasur fare idene se nga mund te vij Gezimi i Vertete & I Plote ne jeten e tij. Po ti cili je?Isaia 30:15-18 “Sepse kështu thotë Zoti, Zoti, i Shenjti i Izraelit: "Duke u kthyer tek unë dhe duke pushuar tek unë, do të shpëtoni; forca juaj qëndron në qetësinë dhe në besimin tuaj. Por ju nuk keni dashur, madje keni thënë: "Jo, ne do të ikim me kuajt tanë!". Prandaj ju do të ikni. Dhe: "Do të shkojmë me kuaj të shpejtë!". Prandaj ata që do t'ju ndjekin do të jenë edhe më të shpejtë. Një mijë prej jush do të ikin nën kërcënimin e një të vetmi; nën kërcënimin e pesë vetave do të ikni me vrap, deri sa të rrini si një hu mbi majën e një mali, si një flamur mbi një kodër". Prandaj Zoti do të presë për t'ju dhënë hir, pastaj ai do të lartësohet, sepse i erdhi keq për ju, sepse Zoti është një Perëndi i drejtësisë. Lum të gjithë ata që kanë shpresë tek ai!”Isaia 55:8-9 “"Duke qenë se mendimet e mia nuk janë mendimet tuaja, dhe as rrugët tuaja nuk janë rrugët e mia", thotë Zoti. "Ashtu si qiejtë janë më të lartë se toka, kështu edhe rrugët e mia janë më të larta se rrugët tuaja dhe mendimet e mia janë më të larta se mendimet tuaja.”Zoti eshte me SMART se ne.Ne duhet te lejojme zbulesen e Jezusit te depertoj nga shpirti yne, ne zemren tone dhe pertej intelektit tone.Sic e dijme, dasma edhe ne kulturen tone simbolizon nje Fillim te Ri. Por qe ketu le te levizim ne ekstremin tjeter, ne fund te jetes sone. Le te flasim per nje tjeter situate, per vdekjen dhe Llazarin. Po cfare po na duhet te flasim per vdekjen, ne nje sezon feste, pikerisht tani?! Ne fakt mrekullia per Llazarin eshte e 7-ta ne rradhe ne Ungjillin e Gjonit. E 7-ta si per te perfaqesuar plotesimin!!!Gjate sherbeses se Tij, Jezusit ju desh disa here ti shmangej tentativave te Judenjve per ta vrare me gure teksa fliste ne tempull. Ne kete kohe ishte larguar nga Jeruzalemi dhe ishte ne anen tjeter te Jordanit, kur I vjen lajmi se Llazari, vellai I motrave Marta dhe Maria, ishte semure. Ai I donte shume keta te tre dhe i njihte mire si familje. Por vendosi te vazhdonte sherbesen aty ku ishte edhe per dy dite te tjera. Pas dy ditesh vendos bashke me dishepujt te udhetojne per ne Betani, afer Jeruzalemit, aty ku familja e Martes, Marias dhe Llazarit ishin. Llazari tashme kishte vdekur! Keshtu pas 4 ditesh rruge mberrijne aty dhe e para qe ju del para ishte Marta dhe i thote pak a shume: Jezus, po te kishe ardhur me heret vellai yne do jetonte. Ke ardhur vone! Megjithate une besoj se cdo gje qe ti I kerkon Perendise, Ai ta ploteson. Pas saj bashkohet dhe Maria dhe ajo I thote pak a shume te njejten gje: Jezus ke ardhur vone.Le te ndalojme pak ketu. Kur ka qene hera e fundit qe keni qene ne nje varim? A ju kujtohet kur keni humbur dike te aferm, shume te aferm?Une per vete, nuk e harroj kurre!!! Dhe kjo eshte hera e pare qe po flas publikisht per kete gje.Ne fillim tetori 2010 pas disa viteve qetesie nga sfidat shendetesore, zbulojme se babi im ishte prekur nga nje semundje e rende. Dukeshin qe shpresat ishin te pakta! Nje dite ne fillim nentori 2010, rruges per Elbasan marre telefonaten, kthehu ne Tirane dhe nisu per Berat. E kuptova qe situate ishte kritike dhe kthehem rruges, dhe per gjysmen e kohes se zakonshme jam ne Berat. Per pak, per shkak te ankthit se kjo do te ishte hera e fundit. Por Zoti me bekoi me 2-3 dite sherbimi ndaj tij. Cfare dhimbje ne ate moment, por cfare gezimi kur shikoj sot, qe kisha mundesi ta mbaja sado pak ne kraharorin tim. Por nuk eshte gjithnje keshtu! Pak me shume se 2.5 muaj, marre telefonaten e nje miku te ngushte, ku me ngasherim me tregon se kishte pak minuta qe I ait nuk jetonte me dhe ishte nisur per qytetin e tij te lindjes. Cfare dhimbjeje, dyfish tashme, sepse nuk kishte pasur mundesi ti jepte nje perqafim te fundit!Le te kthehemi tek historia jone. Jezusi e mori vesh dhe nuk shkoi tek Llazari?!!! Ai qe ngriti te paralizuarit, qe sheroi ne distance djalin e nepunesit te mbretit, nuk mund te bente qe Llazari te mos vdiste?! A mund ta besoni kete?!Jezusi I tronditur qan dhe nga deshperimi dhe dhimbja qe Marta dhe Maria po kalonin, drejtohet per tek vendi ku kishin varosur Llazarin. Kur mberrin aty, kerkon qe te levizet guri para guves, qe ishte perdorur si varr, por Marta sigurohet qe Jezusi te kuptoj se tashme Llazari qelbet sepse ka 4 dite I vdekur. Thua qe Jezusi nuk e dinte se cfare e priste dhe se cfare ere vinte Llazari? Sidoqofte Ai vazhdon dhe kur guri ka levizur Gjoni 11:41-43 “Dhe Jezusi i ngriti sytë lart dhe tha: “O Atë, të falënderoj që më ke dëgjuar. Unë e dija mirë se ti gjithnjë më dëgjon, por i kam thënë këto për turmën që është përreth, që të besojnë se ti më ke dërguar''. Dhe, mbasi tha këto, thirri me zë të lartë: “Llazar, eja jashtë!''. Keshtu Llazari bindet dhe del nga guva I lidhur sipas zakovene te atehershme dhe rifillon jeten normalisht. Uauuu, kjo po qe eshte mrekulli!!! Uauu perseri, po c’lidhje ka kjo me ne sot?!Cfare erë vjen jeta jone sot? Sa?Pak para se te ngrinte Llazarin, Jezusi ishte duke u thene motrave te tij se Gjoni 11:25-26 “Jezusi i tha: “Unë jam ringjallja dhe jeta; ai që beson në mua, edhe sikur të duhej të vdesë do të jetojë. Dhe ai që jeton e beson në mua, nuk do të vdesë kurrë përjetë. A e beson këtë?''.Cuna dhe goca, te rinj dhe te reja, burra dhe gra, Romakeve 3:23 “të gjithë mëkatuan dhe u privuan nga lavdia e Perëndisë,”. Qe nga paraardhesit tane, ne vazhdojme dhe lindim te vdekur shpirterisht, por sado ere te vij jeta jone, per Jezusin nuk eshte teper vone!!! Ai qe pushtet mbi Jeten = Ai qe ka pushtet mbi vdekjen.Pak me heret po flisnim per nje fillim dhe nje mbarim, per dasmen dhe per vdekjen, keshtu per jeten ne pergjithesi. Dhe sic shpesh ndodh, midis ekstremeve, ka edhe ca kolopuc, si keta te dy qe kemi une dhe Elisa. Sic e moret vesh, une dhe Rea kemi nje marredhenie te vecante dhe 90% te rasteve kam privilegjin ta coj une ne gjume. Per Roelin kujdeset akoma Elisa, duke qene se une nuk I ngjall akoma interes. Dhe kjo besoj per arsye objective ?. Pasi kam lexuar historine e rradhes dhe jemi lutur, vjen momenti I fikjes se dritave dhe vec kur degjoj: Bushi cfare ben?! Te lutem ver driten e nates!!! Dhe aty kupton fuqine e nje drite te vogel, mund te tremb kedo qe del nga erresira ?. Tani, a ka ndonje te rritur qe mban drite nate ne dhome si une? ? Nejse se kjo eshte per tjeter arsye, ka te bej me plakjen time ?.Pertej shakase, disa here e pyes veten se cfare ka tjeter pertej Jetes dhe Vdekjes, cfare qendron ne mes te ketij boshti, pasi hap syte deri sa I mbyll perseri? Le te shkojme ne fillim te Ungjillit te Gjonit, tek Gjoni 1:4 “Në atë ishte jeta, dhe jeta ishte drita e njerëzve.” Dhe teknikat e studimit sugjerojne qe nese don te kesh kuptimin me te mire te nje fjale, shko aty ku eshte permendur per here te pare. Ok atehere, udhetojme mbrapa ne kohe 6’000 vite, Zanafilla 1:1-3 “Në fillim Perëndia krijoi qiejt dhe tokën. Toka ishte pa trajtë, e zbrazët dhe errësira mbulonte sipërfaqen e humnerës; dhe Fryma e Perëndisë fluturonte mbi sipërfaqen e ujërave. Pastaj Perëndia tha: "U bëftë drita!". Dhe drita u bë.”Uauu!!! Perendia yne u motivua nga erresira qe te hidhte drite ne toke?!Pothuajse cdo pasdite ne 7:30 pm, ulem para televizorit dhe mundohem te degjoj Lajmet e dites. Mundohem te rrotulloj kanalet sa andej dhe ketej dhe e din cfare, ne 70% te kohes, shumica e kronikave jane ne ambjente me drita te ulura, aty ku lulezon krimi, korrupsioni, droga apo dhuna ne familja. Dhe ne shumicen e rasteve, ne qe mbajme pultet ne dore jemi ne mes te nje erresire financiare, ne martesen tone, ne punen tone, ne edukimin e femijeve, nje erresire emocionale apo ne plotesimin e pritshmerive per jeten. Por erresira me e madhe, eshte erresira shpirterore=kur ti mekaton dhe vazhdon te merredh vet me kete ceshte.A ka shprese?Jezusi u motivua nga erresira ime dhe jotja per te ardhur kete Krishtlindje: Gjoni 12:46 “Unë kam ardhur si drita për botën, që kushdo që beson në mua të mos mbetet në errësirë.”Por mos harroni se Jezusi nuk e rregullon jeten tone me cekan dhe gozhda apo me trepan dhe vida, por vetem nepermjet dorezimit te zemres sone.Gjoni 1:5: “Dhe drita shkëlqen në errësirë dhe errësira nuk e kuptoi”Gjoni 3:19 “Drita erdhi në botë dhe njerëzit deshën errësirën më tepër se dritën, sepse veprat e tyre ishin të mbrapshta.”E cfare mund te bej nje drite e vogel?!Sot ka drite per mua, sot ka drite per ty, sot ka drite per erresirat tona. Ashtu bosh sic je, vendos Krishtin dhe jo Dijetaret apo Barrinjte, ne qendren e stalles tende, aty ku vjen me shume ere dhe Ai do kujdeset ti jap Jete jetes tende.Dergimi: Zbulesa 3:20 “Ja, unë qëndroj te dera dhe trokas; nëse dikush dëgjon zërin tim dhe të hapë derën, unë do të hyj tek ai dhe do të ha darkë me të dhe ai me mua.”Mos qendro vec duke festuar Krishtlindjen, por fillo duke perjetuar Krishtlindjen!

Posted by Kisha Nxënësit e Jezusit – Tiranë on Saturday, December 9, 2017

Reinaldo Pipiria

Per mua ka shume gëzim gjate këtij muaji dhe kjo per shkak te ditëlindjeve qe me duhet te festoj dhe uroj rradhe njëra pas tjetrës ??. Kete muaj kishte ditëlindjen Rea, disa familjare te tjerë e kane po kete muaj, Saimiri ka lindur ne dhjetor gjithashtu (edhe pse nuk me ka ftuar kohet e fundit ??), por përmbi te gjitha, jemi ne Krishtlindje. Po pse Krishtlindje, pse nje feste kaq e rëndësishme per mua, per ne? Te kuptoni gëzimin tim ne fillim te dhjetorit, besoj se duhet te njihni rëndësinë e saj per NE, se kush eshte Rea per mua dhe Elisen dhe te njihni gjithashtu Rean, marrëdhënien tone dhe veçantinë e saj. I njejte eshte gëzimi yne ne kohen e pritjes qe kemi përpara per ditëlindjen e Roel-it. Kështu eshte edhe per Krishtlindjen, qe te kemi nje gëzim me te plote ate dite, qe te kuptjome sic duhet pse per mua, ne, kishën tone eshte kaq e rëndësishme te festojmë lindjen e Krishtit (ashtu si e perceptojme Krishtin, ashtu do jete marredhia jone me Te), duhet te njohim patjetër se KUSH eshte Krishti, CFARE ai ka bere, SI jetoi dhe PSE ka kete ndikim atëherë, sot edhe ne përjetësi. Dhe ashtu sic ne udhehiqemi nga Vlerat si Kishe, pas Krishti Udherrefyesi yne ne shkojme tek Autoriteti I Bibles per ne, si Misherimi I komunikimit te Perendise me Njeriun. Kurre mos qofte qe te vij para jush me shkelqimin e fjaleve te mia te, por vec nepermjet atyre qe defte Sola Scriptura. Do te na te udhëtojmë ne kohe (si tek Super Book ??) per te zbuluar bashke kuptimin e jetes sot, ne driten e mrekullive atehere. Javen e kaluar, kemi dëgjuar nga Saimiri se si Jezusi ishte Mesia-Udheheqesi qe populli i Izraelit priste por qe nuk e pranoi. Kemi udhëtuar 2’700 vite mbrapa ne kohe dhe kemi pare dhe besuar se nje nga atributet e Krishtit edhe sot eshte Sheruesi dhe Cliruesi Sot do te shikojmë Jezusin nëpërmjet Mrekullive qe ai beri gjate kohës kur jetoi ne toke. Cilat ishin disa prej tyre, funksioni dhe domethënia e tyre. Ne te katër Ungjijt janë te rregjistruara 35 mrekulli, nga te cilat vec 7 prej tyre i gjejmë te rregjistruara ne Ungjillin e Gjonit, nga kapitulli 2-11. Prandaj gjysma e pare e Ungjillit te Gjonit eshte quajtur edhe si Libri i Shenjeva:
Transformimi I Ujit ne Vere: Gjoni 2 Sherimi I Djalit te Nepunesit te Mbretit: Gjoni 4 Sherimi I te Paralizuarit: Gjoni 5 Shumimi i Bukeve: Gjoni 6 Ecja mbi Uje: Gjoni 6 Sherimi I te Lindurit I Verber: Gjoni 9 Ngritja e Llazarit: Gjoni 11
Po cili eshte funksioni i Shenjave? Ashtu si Sinjalistika rrugore, Mrekullite nuk ishin qellim ne vetvete apo destinacioni final. Nepermjet Mrekullive Jezusi ishte duke zbuluar pjese te Identitetit te tij, Marredhenies me Trinine dhe disa nga Atributet e tij. Madje ne 6/7 Mrekullite, nuk kemi asnjë emër dhe vec pak te dhëna per personin mbi te cilin kryhet mrekullia. Pra, ne te gjitha Mrekullite, Protagonisti eshte Jezusi dhe secila ne kontekstin e vet po na zbulon Personin e tij, Fuqine dhe Autoritetin gjithashtu. Gjithashtu nëpërmjet Mrekullive Jezusi konfirmoi dhe modeloi Mesazhin e Tij.
Por le te shikojme pak me nga afer. Brenda nje jave nga Pagezimi ne Jordan, Jezusi bashke me Marian dhe Dishepujt e tij marin pjese ne nje dasem. Dasma ishte ne Kane, nje krahine afer Nazaretit, vendi ku ishte rritur Jezusi. Me shume mundesi duhet te ishte nje dasem e nje te afermi. Ne kulturen e Izraelit ne ate kohe, dasma ishte nje ngjarje shume e rendesishme per personin dhe vete shoqerine. Pjesa me e rendesishme, ashtu si tek “Lufta e Nuseve” ishte ahengu, dhe jo ceremonia. Si rralle here ahengu zgjaste 7 dite ?? dhe dhendri i shkrete ?? duhet te siguronte qe cdo gje do te ishte perfekte, ushqim dhe pije me bollek. Ne te kundert, lajmi merrte dhene dhe behej object i talljeve shoqerore. Presioni ishte I madh! A keni provuar te jeni pjese e Grupit te Punes ne nje dasem tjeter, pervec tuajes? Cfare presioni, pritshmeri te larta, vrap dhe djerrse dhe leku leter ??. Duket sikur ne kete pike koha ka ndaluar para 2000 vitesh…asnje ndryshim ??. Perpjekje pafund qe te jete dasma me e bukur ne bote. Angazhohet gjithe shoqeria dhe fisi, gerryhen kursimet dhe madje merret dhe lek borxh, mjafton te nderohemi para shoqnise dhe krushqeve. Gare e madhe! Por cfare ndodh, ne mes te dasmen mbaron vera!!! Ououuuu, pertej pritshmerive te larta, dhendri deshtoi te siguronte veren, nje nga elementet kryesor te dasmes. Para 1.5 viti une vet kam qen organizatori kryesor i ditelindjes se 1-re te kompleksit te zyrave qe kishim ndertuar. Feste e rendesishme, shume te ftuar, personalitete te biznesit dhe njerez me peshe ne kete fushe. Pasi isha djerresitur mbi 12 ore ne super vape duke vrapuar sa andej e ketej, diku nga gjysma e dyte e festes mesoi se mbaroi nje nga pijet kryesore qe po servirej aty. Cfare sikleti!!! Diskutime te forta ndoqen kete gje, derisa u sigurua pija perseri. Pritshmeri te larta! Tani ketu nuk kemi nje rregjistrim te ndonje diskutimi te forte, por dihet qe ne ate kohe, vera ishte dicka me teper se thjesht nje pije alkolike dhe pa gaz ??. Vera simbolizonte Gezimin e Jetes! Dhe qe kishte nje shqetesim se cfare po ndodh, kuptohet nga perfshirja e Marias (si e ftuar ne ate dasem) dhe nga adresimi te Jezusi. Me pas shikojme se Maria nxit sherbetoret qe te bejne cdo gje qe Jezusi do thoshte. Keshtu aty prane gjenden 6 ene balte (100 Litra secila), Jezusi u thote te mbushen me uje dhe pasi jane mbushur deri ne gryke u thote perseri, ti nxirret te parit te festes (kryekamarierit apo Menaxherit te Eventit ??). C’te provonin!!! Nje uje i shnderruar ne super vere, me e mira e gjithe festes. Uauu!!! Uauu, po c’lidhje ka kjo sot me ne?! Shpesh Jeta jone eshte si nje “ngjarrje” nga fillimi deri ne fund te saj. Pune, karriere, kurse, kualifikime, shkolla pa fund, njerez te rendesishem te ftuar te hyjne dhe dalin, menaxhojne pjese te saj, lene gjurme, ndertojne, shkaterrojne, sjellin dhe marin gezim. Nje aheng I madh, me pritshmeri te larta dhe shpesh here I rremujshem!!! Madje madje, shume nga ne e ftojme Jezusin por e lem ne kembe dhe ne nje cep te jetes sone, si shume nga ata te tjeret qe jane te ftuar gjithashtu. Dhe “gezimi” yne vazhdon e vazhdon, ne drejtim te qellimeve te larta dhe duke besuar se si plotesia jone nuk ka tjeter ne bote, derisa jeta jone fillon dhe bie copash pertoke. Cfare depresioni! Pasi u ktheva nga nje experience jetendryshuese ne Porten e Lindjes se Mesme, per dy vjet, fillova angazhimin professional. Me favorin e Zotit fillova nje pune te mire, duke hyre direkte ne nivelin qe bashkemoshatareve te mi u ishte dashur 2-3 vite te arrinin atje. Pas po 2 vitesh, Zoti hap nje dere tjeter, duke ngjitur dy shkalle ne karriere dhe po keshtu financiarisht Por ne fund te 2 viteve ne kete pune (2012) e gjej veten tek lokali poshte zyrave duke biseduar me Toni Kolen se mendoja se po shkelqeja, por tashme gezimi im me punen qe po beja nuk ishte gjekundi. Ndjeja qe shume cka ishte e bere nga une dhe jeta ime nuk po investohej me Krishtin. Pervec parave qe po merrja, nuk po shikoja fryte te tjera. Isha si ato qypat e baltes bosh ose ne rastin me pak te keq te tjeret kishin perdorur ujin qe une kisha per nevojat e tyre. Gjate jetes shpesh me kujtohen dy thenie: U can fake it but you won’t make it. & Fake it till you make it. E pra, menyra se si pergjigjemi ndaj kesaj gjendjeje ndikon gjithe jeten tone, deri ne perjetesi.
Pikerisht kete tregon Jezusi me Mrekulline e tij te pare, qe vec Ai mund te krijoj Gezimin, Kuptimin dhe Motivimin e vertete per Jeten tone. Tek Gjoni 1:1-3 “Në fillim ishte Fjala dhe Fjala ishte pranë Perëndisë, dhe Fjala ishte Perëndi. Ai (fjala) ishte në fillim me Perëndinë. Të gjitha gjërat u bënë me anë të tij (fjala), dhe pa atë nuk u bë asnjë nga ato që u bënë.” Edhe kur ne jemi si qypa bosh, qe s’hyjme ne pune per asgje, madje te vdekur ne ritualet fetare, ashtu sic sherbenin keto qypa me ujin e tyre, per ritualin e pastrimit te duarve para nje akti te rendesishem ne jeten e perditshme te Izraelitev-hyrjen ne tempull, pikerisht ne kete situate, Jezusi mund te Krijoj, jo sajoj, Gezimin, Plotesine e Jetes sone. Vec kur ne te vemi te zbrazur, nga pritshmerite tona per jeten, dhe nga bagazhet tona kemi per te pare se ajo cfare Krishti sjell ne jeten tone eshte shume me e mire ne krahahasim se me te miren tone deri ne ate dite. Ky eshte Krishti Krijues! Krishti krijon, nuk sajon! Gjoni 1:14 “Dhe Fjala u bë mish dhe banoi ndër ne; dhe ne soditëm lavdinë e tij, si lavdia e të vetëmlindurit prej Atit, plot hir e të vërtetë. Ne mund te vendosim te besojme sot, ashtu sic ben dishepujt, mund te ngelemi goje hapur dhe vazhdojme me angazhimet tona ne jete-sic ben sherbetoret, mund te gjejme 1001 arsey per te argumentuar kete mundesi transformimi ne jeten tone-duke I dhene lavde dikujt tjeter ne jeten tone, ose mund te jemi me keq akoma, duke qene ne ajer si dhendri i kesaj dasme, terhequr nga joshjet e kesaj jete, duke mos e pasur fare idene se nga mund te vij Gezimi i Vertete & I Plote ne jeten e tij. Po ti cili je? Isaia 30:15-18 “Sepse kështu thotë Zoti, Zoti, i Shenjti i Izraelit: “Duke u kthyer tek unë dhe duke pushuar tek unë, do të shpëtoni; forca juaj qëndron në qetësinë dhe në besimin tuaj. Por ju nuk keni dashur, madje keni thënë: “Jo, ne do të ikim me kuajt tanë!”. Prandaj ju do të ikni. Dhe: “Do të shkojmë me kuaj të shpejtë!”. Prandaj ata që do t’ju ndjekin do të jenë edhe më të shpejtë. Një mijë prej jush do të ikin nën kërcënimin e një të vetmi; nën kërcënimin e pesë vetave do të ikni me vrap, deri sa të rrini si një hu mbi majën e një mali, si një flamur mbi një kodër”. Prandaj Zoti do të presë për t’ju dhënë hir, pastaj ai do të lartësohet, sepse i erdhi keq për ju, sepse Zoti është një Perëndi i drejtësisë. Lum të gjithë ata që kanë shpresë tek ai!” Isaia 55:8-9 “”Duke qenë se mendimet e mia nuk janë mendimet tuaja, dhe as rrugët tuaja nuk janë rrugët e mia”, thotë Zoti. “Ashtu si qiejtë janë më të lartë se toka, kështu edhe rrugët e mia janë më të larta se rrugët tuaja dhe mendimet e mia janë më të larta se mendimet tuaja.” Zoti eshte me SMART se ne. Ne duhet te lejojme zbulesen e Jezusit te depertoj nga shpirti yne, ne zemren tone dhe pertej intelektit tone.
Sic e dijme, dasma edhe ne kulturen tone simbolizon nje Fillim te Ri. Por qe ketu le te levizim ne ekstremin tjeter, ne fund te jetes sone. Le te flasim per nje tjeter situate, per vdekjen dhe Llazarin. Po cfare po na duhet te flasim per vdekjen, ne nje sezon feste, pikerisht tani?! Ne fakt mrekullia per Llazarin eshte e 7-ta ne rradhe ne Ungjillin e Gjonit. E 7-ta si per te perfaqesuar plotesimin!!! Gjate sherbeses se Tij, Jezusit ju desh disa here ti shmangej tentativave te Judenjve per ta vrare me gure teksa fliste ne tempull. Ne kete kohe ishte larguar nga Jeruzalemi dhe ishte ne anen tjeter te Jordanit, kur I vjen lajmi se Llazari, vellai I motrave Marta dhe Maria, ishte semure. Ai I donte shume keta te tre dhe i njihte mire si familje. Por vendosi te vazhdonte sherbesen aty ku ishte edhe per dy dite te tjera. Pas dy ditesh vendos bashke me dishepujt te udhetojne per ne Betani, afer Jeruzalemit, aty ku familja e Martes, Marias dhe Llazarit ishin. Llazari tashme kishte vdekur! Keshtu pas 4 ditesh rruge mberrijne aty dhe e para qe ju del para ishte Marta dhe i thote pak a shume: Jezus, po te kishe ardhur me heret vellai yne do jetonte. Ke ardhur vone! Megjithate une besoj se cdo gje qe ti I kerkon Perendise, Ai ta ploteson. Pas saj bashkohet dhe Maria dhe ajo I thote pak a shume te njejten gje: Jezus ke ardhur vone.
Le te ndalojme pak ketu. Kur ka qene hera e fundit qe keni qene ne nje varim? A ju kujtohet kur keni humbur dike te aferm, shume te aferm? Une per vete, nuk e harroj kurre!!! Dhe kjo eshte hera e pare qe po flas publikisht per kete gje. Ne fillim tetori 2010 pas disa viteve qetesie nga sfidat shendetesore, zbulojme se babi im ishte prekur nga nje semundje e rende. Dukeshin qe shpresat ishin te pakta! Nje dite ne fillim nentori 2010, rruges per Elbasan marre telefonaten, kthehu ne Tirane dhe nisu per Berat. E kuptova qe situate ishte kritike dhe kthehem rruges, dhe per gjysmen e kohes se zakonshme jam ne Berat. Per pak, per shkak te ankthit se kjo do te ishte hera e fundit. Por Zoti me bekoi me 2-3 dite sherbimi ndaj tij. Cfare dhimbje ne ate moment, por cfare gezimi kur shikoj sot, qe kisha mundesi ta mbaja sado pak ne kraharorin tim. Por nuk eshte gjithnje keshtu! Pak me shume se 2.5 muaj, marre telefonaten e nje miku te ngushte, ku me ngasherim me tregon se kishte pak minuta qe I ait nuk jetonte me dhe ishte nisur per qytetin e tij te lindjes. Cfare dhimbjeje, dyfish tashme, sepse nuk kishte pasur mundesi ti jepte nje perqafim te fundit! Le te kthehemi tek historia jone. Jezusi e mori vesh dhe nuk shkoi tek Llazari?!!! Ai qe ngriti te paralizuarit, qe sheroi ne distance djalin e nepunesit te mbretit, nuk mund te bente qe Llazari te mos vdiste?! A mund ta besoni kete?! Jezusi I tronditur qan dhe nga deshperimi dhe dhimbja qe Marta dhe Maria po kalonin, drejtohet per tek vendi ku kishin varosur Llazarin. Kur mberrin aty, kerkon qe te levizet guri para guves, qe ishte perdorur si varr, por Marta sigurohet qe Jezusi te kuptoj se tashme Llazari qelbet sepse ka 4 dite I vdekur. Thua qe Jezusi nuk e dinte se cfare e priste dhe se cfare ere vinte Llazari? Sidoqofte Ai vazhdon dhe kur guri ka levizur
Gjoni 11:41-43

“Dhe Jezusi i ngriti sytë lart dhe tha: “O Atë, të falënderoj që më ke dëgjuar. Unë e dija mirë se ti gjithnjë më dëgjon, por i kam thënë këto për turmën që është përreth, që të besojnë se ti më ke dërguar”. Dhe, mbasi tha këto, thirri me zë të lartë: “Llazar, eja jashtë!”.

Keshtu Llazari bindet dhe del nga guva I lidhur sipas zakovene te atehershme dhe rifillon jeten normalisht. Uauuu, kjo po qe eshte mrekulli!!! Uauu perseri, po c’lidhje ka kjo me ne sot?! Cfare erë vjen jeta jone sot? Sa? Pak para se te ngrinte Llazarin, Jezusi ishte duke u thene motrave te tij se Gjoni 11:25-26 “Jezusi i tha: “Unë jam ringjallja dhe jeta; ai që beson në mua, edhe sikur të duhej të vdesë do të jetojë. Dhe ai që jeton e beson në mua, nuk do të vdesë kurrë përjetë. A e beson këtë?”. Cuna dhe goca, te rinj dhe te reja, burra dhe gra,
Romakeve 3:23

“të gjithë mëkatuan dhe u privuan nga lavdia e Perëndisë,”.

Qe nga paraardhesit tane, ne vazhdojme dhe lindim te vdekur shpirterisht, por sado ere te vij jeta jone, per Jezusin nuk eshte teper vone!!! Ai qe pushtet mbi Jeten = Ai qe ka pushtet mbi vdekjen.
Pak me heret po flisnim per nje fillim dhe nje mbarim, per dasmen dhe per vdekjen, keshtu per jeten ne pergjithesi. Dhe sic shpesh ndodh, midis ekstremeve, ka edhe ca kolopuc, si keta te dy qe kemi une dhe Elisa. Sic e moret vesh, une dhe Rea kemi nje marredhenie te vecante dhe 90% te rasteve kam privilegjin ta coj une ne gjume. Per Roelin kujdeset akoma Elisa, duke qene se une nuk I ngjall akoma interes. Dhe kjo besoj per arsye objective ??. Pasi kam lexuar historine e rradhes dhe jemi lutur, vjen momenti I fikjes se dritave dhe vec kur degjoj: Bushi cfare ben?! Te lutem ver driten e nates!!! Dhe aty kupton fuqine e nje drite te vogel, mund te tremb kedo qe del nga erresira ??. Tani, a ka ndonje te rritur qe mban drite nate ne dhome si une? ?? Nejse se kjo eshte per tjeter arsye, ka te bej me plakjen time ??. Pertej shakase, disa here e pyes veten se cfare ka tjeter pertej Jetes dhe Vdekjes, cfare qendron ne mes te ketij boshti, pasi hap syte deri sa I mbyll perseri? Le te shkojme ne fillim te Ungjillit te Gjonit, tek Gjoni 1:4 “Në atë ishte jeta, dhe jeta ishte drita e njerëzve.” Dhe teknikat e studimit sugjerojne qe nese don te kesh kuptimin me te mire te nje fjale, shko aty ku eshte permendur per here te pare. Ok atehere, udhetojme mbrapa ne kohe 6’000 vite,
Zanafilla 1:1-3

“Në fillim Perëndia krijoi qiejt dhe tokën. Toka ishte pa trajtë, e zbrazët dhe errësira mbulonte sipërfaqen e humnerës; dhe Fryma e Perëndisë fluturonte mbi sipërfaqen e ujërave. Pastaj Perëndia tha: “U bëftë drita!”. Dhe drita u bë.”

Uauu!!! Perendia yne u motivua nga erresira qe te hidhte drite ne toke?! Pothuajse cdo pasdite ne 7:30 pm, ulem para televizorit dhe mundohem te degjoj Lajmet e dites. Mundohem te rrotulloj kanalet sa andej dhe ketej dhe e din cfare, ne 70% te kohes, shumica e kronikave jane ne ambjente me drita te ulura, aty ku lulezon krimi, korrupsioni, droga apo dhuna ne familja. Dhe ne shumicen e rasteve, ne qe mbajme pultet ne dore jemi ne mes te nje erresire financiare, ne martesen tone, ne punen tone, ne edukimin e femijeve, nje erresire emocionale apo ne plotesimin e pritshmerive per jeten. Por erresira me e madhe, eshte erresira shpirterore=kur ti mekaton dhe vazhdon te merredh vet me kete ceshte. A ka shprese? Jezusi u motivua nga erresira ime dhe jotja per te ardhur kete Krishtlindje:
Gjoni 12:46

“Unë kam ardhur si drita për botën, që kushdo që beson në mua të mos mbetet në errësirë.” Por mos harroni se Jezusi nuk e rregullon jeten tone me cekan dhe gozhda apo me trepan dhe vida, por vetem nepermjet dorezimit te zemres sone.

Gjoni 1:5:

“Dhe drita shkëlqen në errësirë dhe errësira nuk e kuptoi”

Gjoni 3:19

“Drita erdhi në botë dhe njerëzit deshën errësirën më tepër se dritën, sepse veprat e tyre ishin të mbrapshta.”

E cfare mund te bej nje drite e vogel?!
Sot ka drite per mua, sot ka drite per ty, sot ka drite per erresirat tona. Ashtu bosh sic je, vendos Krishtin dhe jo Dijetaret apo Barrinjte, ne qendren e stalles tende, aty ku vjen me shume ere dhe Ai do kujdeset ti jap Jete jetes tende.
Dergimi:
Zbulesa 3:20

“Ja, unë qëndroj te dera dhe trokas; nëse dikush dëgjon zërin tim dhe të hapë derën, unë do të hyj tek ai dhe do të ha darkë me të dhe ai me mua.”

Mos qendro vec duke festuar Krishtlindjen, por fillo duke perjetuar Krishtlindjen!